Lettering na platence - LetterArt.cz - online škola letteringu a kaligrafie
 
Nejen na písmu záleží Aneb Nefoť jako prase

Říká se, že první dojem je důležitý. A to jak u lidí, tak třeba i u letteringu. No schválně řekni. Inspirovala by tě práce na zrnité žlutohnědé fotce s posmrkaným kapesníkem v pozadí, nebo svěží barevná kompozice za denního světla? Odpověď je mi jasná. Nemusíš být profi fotograf, aby i tvoje (začátečnické) letteringy vypadaly skvěle. Stačí změnit pár maličkostí.

 

1.    Fotka za denního světla je tisíckrát krásnější

 

Vím, že se se svým novým výtvorem chceš na sítích nebo u mě pochlubit co nejdřív. Ale jak se říká, práce kvapná, málo platná. Nech si focení na ráno. Světlo je totiž zásadní. Zmizí zrnění i „sépiový filtr“ a získáš parádní fotku. Nemusíš mít ani profesionální foťák. I mobil dokáže kouzlit, když bude mít dobré podmínky.

2.    Buď kreativní nejen na papíře

 

Zkus si prohlédnout, co je kolem tvého dokončeného letteringu. Jestli fotíš na staré zmuchlané dece nebo třeba na dřevěné podlaze. Jestli se ti u papíru válí obal od banánků v čokoládě nebo máš kolem pěkně naaranžované fixy. Na každém detailu záleží. Teď si určitě říkáš: „Proč? Vždyť se teprve učím a posílám to jen Táně do LetterArt.“ Protože i tohle je potřeba se naučit, až ti jednou nebudu stačit. Až si založíš Instagram nebo začneš přidávat své práce do naší skupiny na Facebooku. A věř mi, že z hezky focených prací budeš mít sama mnohem lepší pocit.  

3.    Pohraj si s vlastnostmi fotky  

 

Nemusíš mít mobil za 20 000 Kč, abys z něj vymáčkla trochu lepší fotky, než dělá sama kamera. Stačí fotce upravit jas a živost a hned bude veselejší. Nezapomeň, že barvy na každém displeji telefonu/počítači můžou být trochu jiné. Proto to, co se tobě může zdát perfektní, bude na jiném mobilu až až. Ale to časem vyladíš.

4.    Pomůžou ti aplikace

 

V App Store nebo Google Play najdeš miliony aplikací na úpravu fotek. Těmi nejznámějšími a neoblíbenějšími jsou:

  • SnapSeed (iOS, Android)

  • Pixlr (iOS, Android)

  • Fotor (iOS, Android)

  • Instagram (iOS, Android)

  • Lightroom (iOS, Android)

Najdeš jich mnohem víc, stačí googlit. Na internetu na tebe vyskočí i různé recenze jednotlivých aplikací, nebo si je můžeš sama vyzkoušet.

Je jedno, v jaké fázi jsi. Vždycky můžeš být trochu lepší

 

Nezapomeň, že nezáleží na tom, jestli se učíš první den nebo píšeš už několik let. Ani dokonalý lettering na nehezké fotce totiž nestojí za nic. Buď zas o chlup lepší a dej si záležet na celkovém dojmu. Až si za pár let otevřeš své začátečnické práce, může tam na tebe koukat něco víc než zrnitá hnědá.