Lettering na platence - LetterArt.cz - online škola letteringu a kaligrafie
 
Který iPad koupit na lettering, ilustrace nebo animace?

Pro Androiďáky téměř zázrak, pro lid jablečný běžný standard

 

iPady frčí na operačním systému iOS/iPadOS. Ten je oproti OS Android uzavřený, a proto do jablečného stroje není možné stáhnout jen tak něco (aplikaci, písničku...). 

Díky tomu vydrží Apple mnohem déle jako nový a ani po několika letech fungování na něm téměř není vidět jakékoliv zpomalení. Proto pokud sis zvykla vyměňovat telefon s Androidem po dvou letech, protože se plazí jako šnek, na všechno musíš čekat a několikrát denně si můžeš něco přát, protože ti spadla aplikace, budeš příjemně překvapená. 

Proč to sem píšu? Pokud se rozhodneš investovat do iPadu, počítej s ním ne jen na dva roky, ale klidně na 5–7 let. A to už se vyplatí.

 

 

Parametry iPadu – které jsou důležité a podle čeho vybrat? 

 

Tolik čísel a cizích slov... v tom aby se čert vyznal. Na co si dát vlastně pozor? 

 

RAM

Jedním z nejzásadnějších parametrů, který tě při výběru iPadu bude zajímat, je operační paměť. Ve zkratce a pro blondýny (bez urážky) by se dalo říct, že čím větší číslo (rozmezí 1 až 6 GB), tím rychleji iPad šlape a jeho odezva na tvoje požadavky je plynulejší.

To je sice fajn, ale co s tím? 

Velikost RAM také úzce souvisí s počtem vrstev v aplikaci Procreate (perfektní aplikace na lettering za cca 250,– napořád). Čím větší RAM, tím více vrstev. Zkušení jableční lettereři ti určitě potvrdí, že tady se nevyplácí šetřit.

 

Pro příklad: 

 • iPad Pro 2018 – 4 GB RAM – při velikosti pracovní plochy 4096 × 4096 px = 28 vrstev

 • iPad Air 2019 – 3 GB RAM – při velikosti pracovní plochy 4096 × 4096 px = 8 vrstev

 

O menší RAM (2 GB, 1 GB) tady snad ani nemusí být řeč. V případě, že chceš odevzdávat kvalitní výstupy, např. loga, ilustrace, lettering pro tisk atd., je potřeba na to myslet při výběru stroje. 


JENŽE – ne všichni prodejci velikost RAM uvádějí (ani v prodejnách Applu, např. iSetos, o spojitosti RAM a Procreate nevědí zhola nic a budou ti tvrdit, že to spolu nijak nesouvisí). Proto si dobře ověř před nákupem, co má tvé budoucí jabko ve střevech, např. na webu https://www.gsmarena.com/ nebo na obrázku níže.

zdroj https://tamerghoneim.com/2617-best-ipad-for-procreate

 

Animace a RAM

 

Počet vrstev tě bude zajímat taky při animacích. Obvykle se doporučuje dělat animace z 20–25 snímků za 1 sekundu. 1 snímek = 1 vrstva. Na pracovní ploše cca 1400 × 1400 px pak pracuje: 

 • 4GB RAM s max. cca 250 vrstvami = 10 s videa

 • 3GB RAM s max. cca 125 vrstvami = 5 s videa

 • 2GB RAM s max. cca 80 vrstvami = 3 s videa

 • 1GB RAM s max. cca 44 vrstvami = 1,5 s videa

Čím menší pracovní plocha, tím více vrstev, ale menší rozlišení, a tím pádem i kvalita výstupu. 

 

Velikost displeje

 

Znám spoustu příznivců menších iPadů kolem 11”, ale i lidi, kteří by pod 12,5” nešli. Jak se rozhodnout? Záleží, co od iPadu očekáváš. Chceš ho sbalit do batůžku a kdekoliv na cestě ho vytáhnout, přečíst si zprávy, něco si namalovat, mrknout na FB... Nebo ho chceš mít doma na stole a tam si kreslit písmenka? 

„I já měla ten menší. Ale byl pro mě malý. Nemohla jsem se pořádně rozmáchnout. Proto je pro mě pohodlnější mít větší. A i když ho mám, necítím se omezená ani na cestách. Ano, je těžší, trochu hůř se s ním manipuluje a je to taková televize, ale pro moje účely naprosto ideální.“ Tatiana, lektorka a zakladatelka LetterArt.cz

Možná ti bude více vyhovovat menší. To ale záleží čistě na tvém použití. Jiný zásadní rozdíl v tom není. Jestli máš po ruce obchod s iPady, skoč tam a vezmi si oba do ruky. Nebo se podívej na YouTube na srovnání menší a větší varianty. Budeš mít lepší představu o tom, jak velký rozdíl mezi nimi je. 

Např. tady https://www.youtube.com/watch?v=20_9FNvVeFE (Andrew tu v ruce drží obě velikosti iPadů Pro 2020, nabušený model s 6 GB RAM, na cenu ani nekoukej :D)

 

32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB

 

Otázka pohodlí a dozajista i ceny. Datové úložiště (interní paměť) v jablečných zařízeních se nedá zvětšit paměťovou kartou, jak jsou lidé Androidí zvyklí. To, co si koupíš, s tím budeš muset hospodařit. I když se dá přesouvat obsah např. na iCloud, Google Disk, je to přeci jen další práce navíc, kterou si můžeš odpustit koupí větší paměti. Doporučuji minimálně 128 GB. Pamatuj, že iPad kupuješ na dalších třeba i 5 a více let. 

 

Cellular, či neCellular, to je, oč tu běží

 

Už určitě koukáš na to, co ti Ježíšek nadělí a absolutně nechápeš, proč jeden a ten samý iPad stojí o cca 3000,– víc jen za slovíčko Cellular. Cellular je označení iPadů, které mají kromě WiFi i možnost vložení SIM karty. iPad se díky tomu stane nezávislým, a pokud v něm často používáš internet i na cestách a obtěžuje tě dělat si hotspot z mobilu nebo hledat WiFi, vyplatí se připlatit, pořídit SIM a využívat svůj vlastní internet přímo v iPadu přes mobilní data. 

 

Konečně zásadní parametr pro výběr – barva

 

Každý typ iPadu má svoji vlastní barevnou škálu. U některých je to jednoduché: 

 • vesmírně šedá, 

 • stříbrná. 

U jiných složitější: 

 • vesmírně šedá, 

 • stříbrná, 

 • růžově zlatá,

 • zelená,

 • blankytně modrá.

Barva zadní strany ovlivňuje i barvu rámečku kolem displeje na přední straně: 

 • černá,

 • bílá.

Říkáš si, to je přece na mně, co se mi líbí. Ano, ale přeci jen ti do toho zkusím trochu kecat. Může se ti stát, že ti za pár let iPad přestane stačit. Třeba budeš chtít jít z menší úhlopříčky do větší. Budeš chtít iPad prodat a vystavíš inzerát na růžově zlatou variantu s gravírováním na zadní straně (což si můžeš na Apple.com přiobjednat zdarma). Jestli nejsi Stefan Kunz, jeho hodnotu to určitě nezvýší. Naopak. Případný kupec může raději sáhnout po nějaké univerzálnější barvě bez vyznání lásky.

Máš placku, teď ještě tužku – Apple Pencil 1. a 2. generace

 

Radovala ses, že už je to všechno? Psát prstem asi nebudeš. Potřebuješ tužku. K iPadům, které podporují Apple Pencil, nedoporučuji nic jiného. Aby to nebylo tak jednoduché, zase je víc variant a není možné si vybrat jen tak podle vkusu nebo ceny. Proč? 

 

Apple Pencil 1. generace

 

Apple Pencil 1. generace je první tužka, kterou kluci u Steva v baráku vymysleli. Je kompatibilní jen s několika typy iPadů, viz obrázek. Reaguje na přítlak a náklon. Nabíjí se kabelem na iPad/iPhone ze zásuvky přes redukci nebo se dá rovnou strčit do slotu na nabíjení v iPadu (tak se nabíjí nejrychleji). Nabitá vydrží opravdu dlouho, a i když ti baterka dojde, stačí pár minut a zas můžeš hodiny kreslit. Má vyměnitelné hroty a debilní víčko na magnet, které kryje ocásek na nabíjení. To jestli neztratíš, tak jsi machr.

zdroj: https://www.apple.com/cz/apple-pencil/

 

 

Apple Pencil 2. generace

 

Oproti 1. generaci, u které všichni ztratili víčko, žádnou takovou blbost nemá. Kromě vyměnitelného hrotu je z jednoho kusu. Nabíjí se pouhým přiložením ke straně iPadu. Takže kdykoliv, kdy ji odložíš (když jí odložíš dobře). Proto máš permanentně nabito. Reaguje na přítlak i náklon, má vyměnitelný hrot, a navíc reaguje i na dvojité poklepání. Např. v Procreate vymění štětec za gumu. Pozn.: Naprosto nevhodné pro kuřáky, co si odklepávají i propisku na schůzce. Je kompatibilní pouze s určitými typy iPadů, viz obrázek. 

zdroj: https://www.apple.com/cz/apple-pencil/

 

 

Sklo, fólie, nebo jen tak na naháče? 

Tohle už je otázka, jak se komu na co píše. Nějakou ochranu displeje ale rozhodně doporučuji. Vyzkoušela jsem jak ochranné sklo, tak i fólii, která vytváří dojem psaní na papír – Paperlike

 

Pouzdro na iPad

 

Věc za 20 000 Kč asi nebudeš nosit jen tak v podpaží. Tady už je opravdu úplně jedno, co si koupíš. Jestli to bude značková brašna, nebo pouzdro z AliExpressu. Důležité je vyhnout se díky pouzdru poškození. Jen tak si tvůj iPad udrží hodnotu pro případný budoucí prodej. 

 

Shrnutí

 

Vidím, jak velkou máš teď hlavu. Ale neboj. Není to nic složitého. Mysli na to, že potřebuješ ideálně 4 GB RAM, vyber si, jestli menší, nebo větší displej, koukej po minimálně 128GB úložišti, rozhodni se, jestli chceš dovnitř mobilní internet, nebo ti bude stačit WiFi. Podle toho vyber iPad a mrkni, které existují barvy. Až budeš vědět, co přesně za iPad chceš, koukni, který Apple Pencil k němu pasuje. Rovnou doobjednej nějaké pěkné pouzdro, sklo nebo fólii a online kurz Lettering na iPadu v Procreate, ať se s tím rychle naučíš a netrápíš se, a pak už jen užívej. 

 

S láskou lid jablečný