Který iPad koupit na lettering, ilustrace nebo animace?
Pro Androiďáky téměř zázrak, pro lid jablečný
běžný standard
iPady frčí na operačním systému iOS/iPadOS. Ten je oproti OS Android uzavřený, a proto do jablečného stroje není možné stáhnout jen tak něco (aplikaci, písničku...).

Díky tomu vydrží Apple mnohem déle jako nový a ani po několika letech fungování na něm téměř není vidět jakékoliv zpomalení. Proto pokud sis zvykla vyměňovat telefon s Androidem po dvou letech, protože se plazí jako šnek, na všechno musíš čekat a několikrát denně si můžeš něco přát, protože ti spadla aplikace, budeš příjemně překvapená.

Proč to sem píšu? Pokud se rozhodneš investovat do iPadu, počítej s ním ne jen na dva roky, ale klidně na 5–7 let. A to už se vyplatí.

Parametry iPadu – které jsou důležité a podle čeho vybrat?
Tolik čísel a cizích slov... v tom aby se čert vyznal. Na co si dát vlastně pozor?

RAM

Jedním z nejzásadnějších parametrů, který tě při výběru iPadu bude zajímat, je operační paměť. Ve zkratce a pro blondýny (bez urážky) by se dalo říct, že čím větší číslo (rozmezí 1 až 6 GB), tím rychleji iPad šlape a jeho odezva na tvoje požadavky je plynulejší.

To je sice fajn, ale co s tím?

Velikost RAM také úzce souvisí s počtem vrstev v aplikaci Procreate (perfektní aplikace na lettering za cca 250,– napořád). Čím větší RAM, tím více vrstev. Zkušení jableční lettereři ti určitě potvrdí, že tady se nevyplácí šetřit.

Pro příklad:

  • iPad Pro 2018 – 4 GB RAM – při velikosti pracovní plochy 4096 × 4096 px = 28 vrstev

  • iPad Air 2019 – 3 GB RAM – při velikosti pracovní plochy 4096 × 4096 px = 8 vrstev

O menší RAM (2 GB, 1 GB) tady snad ani nemusí být řeč. V případě, že chceš odevzdávat kvalitní výstupy, např. loga, ilustrace, lettering pro tisk atd., je potřeba na to myslet při výběru stroje.

JENŽE – ne všichni prodejci velikost RAM uvádějí (ani v prodejnách Applu, např. iSetos, o spojitosti RAM a Procreate nevědí zhola nic a budou ti tvrdit, že to spolu nijak nesouvisí). Proto si dobře ověř před nákupem, co má tvé budoucí jabko ve střevech, např. na webu https://www.gsmarena.com/ nebo na obrázku níže.

Made on
Tilda